Category Archives: Wydarzenia

Zaproszenie na wykład – 11 kwietnia 2019 r.

Instytut Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej oraz Zakład Ukrainistyki zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi Prof. Nina Danyliuk ze Wschodnioeuropejskiego Narodowego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki na Ukrainie. Wykład odbędzie się w czwartek, 11 kwietnia 2019 r., o godz. 13.15 w sali 25 B Collegium Novum.

XXII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Serdecznie zapraszamy wykłady, prezentacje oraz warsztaty podczas XXII PFNIS na Wydziale Neofilologii UAM. Czy wiecie, gdzie leży Republika Chakasja i po co Chakasom szamani? Dlaczego Rosjanie piją morsy? Gdzie w Rosji można zjeść pierogi ruskie i po co w tym wszystkim samowar? Czy każda Baba Jaga lata na miotle? Na te i inne pytania postaramy… Read More »

Call for Papers

Koło Naukowe Studentów Niderlandystyki “Oranjes” ma przyjemność zaprosić na Studencką Konferencję Małych Filologii (SKoMaFi), organizowaną we współpracy z Wydziałem Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Niniejsza konferencja stanowi szansę dla studentów mniejszych kierunków filologicznych na zaprezentowanie szerszej publice różnych aspektów kulturowych i językowych krajów, które są przedmiotem ich studiów. Jednocześnie jest to wyśmienita okazja… Read More »

Wyniki ІІ Międzynarodowego Konkursu Recytacji Poezji Ukraińskiej

12 marca 2019 roku w Auli Lubrańskiego odbył się II Międzynarodowy Konkurs Recytacji Poezji Ukraińskiej, mający na celu popularyzację języka, literatury i kultury ukraińskiej wśród studentów Europy. Inicjatorem i organizatorem konkursu był Zakład Ukrainistyki Instytutu Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej UAM. W tegorocznym konkursie wzięło udział 16 studentów z 6 krajów – Bułgarii, Serbii, Polski, Czech,… Read More »

X Online Festiwal Kina Rosyjskiego Dubldwa

Szanowni Państwo, Już trzeci rok organizujemy online festiwal kina rosyjskiego w Polsce wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim i chciałabym zaproponować udział w X Online Festiwalu Kina Rosyjskiego Dubldwa, który odbędzie się w dniach 02-11.04.2019. Idea festiwalu: Wydarzenie ma formułę online i jest całkowicie bezpłatne. Każdy, w najdalszym nawet zakątku Polski i świata, kto ma dostęp do… Read More »

DARIAH ANNUAL EVENT 2019: DANE W HUMANISTYCE

Najbliższe DARIAH Annual Event odbędzie się w Warszawie w dniach 15-17 maja 2019 r.   DARIAH Annual Event 2019 poświęcone będzie całemu spektrum problemów badawczych, które pojawiają się, kiedy mówimy o danych w humanistyce. Kluczowe w tym zakresie są kwestie typu i ilości danych gromadzonych przez humanistów: z jakim rodzajem danych mamy do czynienia? Gdzie… Read More »

Teatr Szutnik zaprasza na spektakl!

Teatr Szutnik zaprasza 12.12.2018r. (środa) o godz. 19.00 na spektakl „Na żywo” na żywo, czyli narwańce z Irwańcem, który to odbędzie się w ramach Wieczoru Ukraińskiego. Zapraszamy do Domu Tramwajarza, ul. Słowackiego 19.

Festiwal Literatury Europy Środkowo-Wschodniej

ENDEMITY_Wspólnota. 10-14.X.2018 Endemity to pojęcie wywodzące się z nauk przyrodniczych. Oznacza gatunki unikatowe, występujące tylko i wyłącznie na konkretnym, niewielkim obszarze. Festiwal Endemity, dedykowany literaturze Europy Środkowo-Wschodniej, zadaje pytanie, czy twórczość pisarzy z tego regionu jest wyjątkowa. Czy kombinacja doświadczeń historycznych, niepewnej, połamanej, budowanej wciąż na nowo tożsamości, połączone z uwarunkowaniem geograficznym, są tworzącą specyficzną atmosferę… Read More »

L Olimpiada Języka Rosyjskiego 2018/2019

L Olimpiada Języka Rosyjskiego 2018/2019   H A R M O N O G R A M  L OLIMPIADY JĘZYKA ROSYJSKIEGO W OKRĘGU WIELKOPOLSKIM 2018/2019    ►do dnia 31 października 2018 r. – przesłanie na adres Komitetu Okręgowego Olimpiady Języka Rosyjskiego dokładnie wypełnionych ankiet uczestników. Uwaga: Ankiety bez pieczęci szkoły, podpisu dyrektora, nazwiska nauczyciela oraz… Read More »