XV OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA ESEJ – Podróże z Andrzejem Stasiukiem

By | 27 października 2018

Szanowni Państwo,

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu zaprasza studentów wyższych uczelni do wzięcia udziału w XV OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA ESEJ – Podróże z Andrzejem Stasiukiem.

Celem Konkursu jest zainteresowanie młodzieży esejem, jako jedną z form wypowiedzi. Esej daje możliwość swobodnego wyrażania swoich myśli oraz nowatorskiego ujęcia znanego tematu.

Tematem XV Ogólnopolskiego Konkursu na Esej jest twórczość Andrzeja Stasiuka – prozaika, poety, eseisty, dramaturga, jednego z najważniejszych pisarzy polskich średniego pokolenia. Uhonorowany wieloma nagrodami m.in. nagrodą Fundacji im. Kościelskich, za powieść Biały kruk (1995) oraz Nagrodą Literacką „Nike”, za powieść Jadąc do Babadag (2005). Mówi, że początki jego pisarstwa przypadły na bardzo przyjemne czasy. Nikt go do niczego nie nakłaniał, niczego od niego nie chciał. Dziś nie pamięta nawet, czy literatura kojarzyła mu się wtedy z pieniędzmi i rzeczywistością. Chyba nie przychodziło mu do głowy, że mógłby zajmować się czymkolwiek poza pisaniem i życiem.

Autor Jadąc do Babadag zawsze kochał podróże. W młodości jeździł autostopem z jednego końca Polski na drugi. Zatrzymywał ciężarówkę, wskakiwał na pakę i spod plandeki obserwował krajobrazy. Podróż uważa za eksperyment na sobie, za konieczność a także przyjemność. Pisarz powtarza za Andersenem, że „podróżować to znaczy żyć. W każdym razie podwójnie, potrójnie, wielokrotnie”.

Nadesłane prace będą oceniane przez Kapitułę Konkursu, złożoną z pracowników naukowych Uniwersytetu Opolskiego, w skład, której wchodzą: dr hab. Adrian Gleń, prof. UO – poeta, krytyk literacki, teoretyk literatury, pracownik Instytutu Filologii Polskiej, dr hab. Jacek Gutorow, prof. UO – poeta, eseista, krytyk literacki, tłumacz, pracownik Instytutu Filologii Angielskiej, dr Sławomir Kuźnicki – poeta, krytyk literacki, tłumacz, pracownik Instytutu Filologii Angielskiej.

Regulamin Konkursu jest również dostępny na stronie internetowej: www.mbp.opole.pl. Bliższe informacje dostępne są w Dziale Promocji MBP, Danuta Łuczak, tel. 77 454 80 30, 77 454 80 32 wew. 402, e-mail: promocja@mbp.opole.pl

Karol Maluszczak
Dział Promocji